آموزش های عمومیامنیتبخش وردپرسعمومیوردپرس

15 ترفند جهت افزایش امنیت وردپرس

15 ترفند جهت افزایش امنیت وردپرس
15 ترفند جهت افزایش امنیت وردپرس
15 ترفند جهت افزایش امنیت وردپرس

نوشته : fnazari

آموزش تامین امنیت وردپرس
در این آموزش قصد داریم شما را با تامین امنیت وردپرس به صورت جامع آشنا نماییم. امنیت در تمامی سایت ها مساله ی بسیار مهم و حساسی می باشد و در این مقاله سعی شده در مورد سایت های وردپرسی که تعداد بسیار زیادی نیز دارند موارد امنیتی ممکن را تامین و آموزش دهیم. در ادامه ی این آموزش کلیه روش های تامین امنیت در وردپرس برای شما شرح داده خواهند شد.
آموزش تصویری افزایش امنیت وردپرس
وردپرس یکی بهترین cms های ارائه شده تا اکنون می باشد ، این مسئله ای است که قابل انکار نیست ، طـــبــــق تجربیات ما حدود 70 درصد از کاربران پس از خرید هاست و دامنه برای شروع فعالیت خود در اینترنت از وردپرس استفاده می کنند ، به همین دلیل تعداد کاربران و پشتیبانان وردپرس روزانه افزایش می یابد و این سیستم دائما در حال آپدیت و بهبود می باشد ، هنگامی که بحث این در میان است که وردپرس یکی از معروف ترین و سیستم مدیریت محتوا های دنیاست مصلما بیشتر از هر cms دیگری مورد توجه هکر ها قرار می گیرد و روزانه باگ هایی در این cms و افزونه هایش کشف می گردد و بدین ترتیب سایت های وردپرسی بیشتر از سایر سایت ها در معرض حملات سایبری قرار دارند ، در مقاله ی زیر سعی ما بر راین است که بهترین راه ها را جهت افزایش امنیت به شما ارائه دهیم تا شما کاربران گرامی بتوانید با نهایت امنیت از این سیستم مدیریت محتوا محبوب استفاده نمایید ، البته توجه نمایید هیچگاه افزایش امنیت به صورت صد در صدی امکان پذیر نخواهد بود بنابر این شما باید روزانه و ماهانه در این زمینه ها مطالعه داشته باشید تا بتوانید آخرین متد های افزایش امنیت را بر روی وب سایت و هاست خود پیاده سازی نمایید

1- قبل از انجام هر کاری باید وردپرس خود را همیشه به روز نگه دارید !

در تمامی سیستم ها یکی از موارد انتشار نسخه ی جدید علاوه بر افزودن امکانات مناسب تر، « رفع باگ های امنیتی نسخه ی قبلی » می باشد. پس با آپدیت CMS خود می توانید از بروز باگ های امنیتی حداکثر جلوگیری را بعمل آورید.

2- افزونه ها و قالب سایت ورودپرسی خود را از منبع رسمی دریافت کنید و همیشه آن ها را به روز کنید !

• استفاده از افزونه ها و قالب ها ی معتبر و بروزرسانی آن ها

همیشه سعی نمایید از افزونه های معتبر و قالب هایی که نال شده نباشند استفاده نمایید. بدین منظور همیشه از مرجع رسمی وردپرس برای تهیه افزونه های مورد نیاز خود استفاده نمایید. با آپدیت CMS خود ممکن است برخی از افزونه ها به درستی قبل کار نکنند! این موضوع نیز می تواند به علت ضعف امنیتی افزونه ی مورد نظر باشد. پس بهتر است از افزونه های سایت رسمی وردپرس استفاده نمایید و افزونه های غیر ضروری را استفاده نکنید. افزونه های خود را مرتب به روز رسانی نمایید تا مشکلات امنیتی رفع گردند. فقط افزونه هایی را نصب کنید که به آن ها نیاز واجب دارید و توجه داشته باشید هرچقدر تعداد افزونه های سایت شما زیاد تر شود ، راه های نفوذ به سایت شما نیز بیشتر خواهد شد .

3- رمز عبور ، رمز عبور و باز هم رمز عبور

• مورد بعدی که از موارد ابتدایی ولی اصلی در تامین امنیت وردپرس می باشد، رمز عبور یا Password می باشد.

بله ، رمز عبور های ساده و کوتاه می توانند بسیار خطرناک باشند. همیشه از رمز عبور های پیچیده حاوی حروف کوچک و بزرگ، اعداد و کاراکتر های خاص استفاده نمایید. برای مثال sSFA524%$2F85* sd!sfGSD55^4#s$ یک رمز عبور بسیار قوی می باشد که به راحتی قابل هک شدن نیست.
گاهی اوقات در میزبان فا مشاهده می کنیم مشترک برای وب سایت ورودپرسی خود رمز عبور 123456 را انتخاب نموده است .

4- از نام کاربری admin تحت هیچ شرایط استفاده نکنید !

• مورد بعدی نیز انتخاب نام کاربری ادمین می باشد.

معمولا کاربران از نام های کاربری ساده و رایج استفاده می کنند که این اشتباه می تواند منجر به هک سایت شود. نام های کاربری Administrator یا Admin یا Manager و امثال این ها تکراری، ساده و قابل تشخیص می باشند. پس از انتخاب نام های کاربری این چنینی به شدت اجتناب نمایید.

5- همانطور که در خانه خود از زباله ها نگهداری نمی کنید ، زباله های هاست خود را نیز دور بریزید !

• نکته ی بعدی که بسیاری از کاربران به آن توجه نمی کنند حذف فایل های اضافی، فایل های Zip شده و فایل های بلا استفاده از هاست خود می باشد.

همانطور که قبلا نیز گفته شد، فایل های اضافی می تواند راه نفوذ و باگ ایجاد نماید.

6- فایل WP-Config را به یک مسیر دیگر منتقل نمایید !

• انتقال فایل wp-config.php به مسیر روت هاست می باشد

در صورتیکه وردپرس را در مسیر Public_html نصب نموده باشید این کار به راحتی با انتقال فایل به یک مسیر بالاتر از پوشه ی public یعنی مسیر Home یا روت هاست منتقل می نماییم. ولی در صورتیکه در پوشه یا بعبارتی یک مسیر پایین تر نصب نموده باشید نهایتا فایل را می توان به یک مسیر بالاتر یعنی Public_html منتقل نمایید. در این صورت انتقال فایل تاثیری نخواهد داشت ، بنابر این می بایست سطح دسترسی یا Permission محدودی را بر روی فایل تنظیم نمایید.
بنابر این به 2 روش می توانید اقدام نمایید :
1. انتقال فایل wp-config.php به روت هاست :
در این آموزش ما از هاست سی پنل استفاده می نماییم.
بدین منظور می بایست در مسیر نصب وردپرس در فایل منیجر، فایل wp-config.php را انتخاب نمایید. بر روی گزینه ی Move کلیک نمایید.

در پنجره ی باز شده فیلد آدرس را به صورت کامل خالی نموده و بر روی Move File کلیک نمایید.

توجه نمایید در صورتیکه مسیر نصب وردپرس ، یک مسیر پایین تر از public_html باشد ، وردپرس تا یک مسیر بالاتر را تشخیص می دهد و بنابر این فقط می توانید فایل کافیگ را به یک مسیر بالاتر انتقال دهید. در این صورت اگر مسیر نصب وردپرس public_html/mywp باشد، می توانید فایل کانفیگ را به مسیر public_html انتقال دهید؛ این انتقال نیز بی تاثیر بوده و از لحاظ امنیتی تاثیری ندارد. بنابر این در این شرایط میبایست گزینه ی بعدی را انتخاب نمایید.

7- سطح دسترسی فایل WP-Config باید محدود باشد !

2. تغییر سطح دسترسی فایل wp-config.php در مسیر فعلی:
بدین منظور می بایست فایل wp-config.php را انتخاب نمایید. سپس بر روی گزینه Permission کلیک نمایید و یا برروی عدد پرمیشن کلیک نمایید تا در حالت ویرایش قرار بگیرد. پس از آن عدد400 را وارد نمایید و آن را تایید کنید.

پرمیشن 400 دسترسی کامل به این فایل را قطع نموده و فقط یوزر اصلی هاست قابلیت دسترسی و ویرایش وجود دارد.

8- بکاپ گیری دائم از ویژگی های یک وبمستر آگاه است !

• بکاپ گیری مرتب :

توجه نمایید یکی از اصول اولیه در اداره ی یک سایت تهیه ی بکاپ های مرتب با فواصل زمانی کم می باشد. در این صورت اگر سایت شما نیز هک شد از بابت از دست رفتن اطلاعاتتان نگرانی نخواهید داشت. همیشه از اطلاعات سایت و به خصوص دیتابیس هایتان بکاپ تهیه و در مکانی امن نگهداری نمایید.
جهت امنیت و آرامش خاطر بیشتر به بکاپ گیری شرکت های هاستینگ اکتفا نکنید و بکاپ های خود را دانلود و حتما در یک کامپیوتر امن نگهداری کنید .
آموزش بکاپ گیری در هاست سی پنل
آموزش بکاپ گیری در هاست دایرکت ادمین

9- بر روی مدیریت سایت ورودپرسی خود فایل محافظ قرار دهید !

• قرار دادن رمز عبور بر روی مدیریت وردپرس به شرح زیر می باشد

روش دیگر قرار دادن رمز عبور یا protect برای پوشه ی مدیریت وردپرس می باشد. وارد هاست خود شوید و در مسیر مورد نظر بر روی پوشه wp-admin کلیک راست نمایید. سپس گزینه ی Password Protect را انتخاب نمایید.

در ادامه به صفحه ی Directory Privacy منتقل خواهید شد. ابتدا تیک مربوط به گزینه ی Password Protect this Directory را به حالت انتخاب شده قرار دهید تا پروتکت بر روی این پوشه اعمال گردد.
سپس در قسمت Name of the protected directory یک نام دلخواه وارد نمایید. و بر روی Save کلیک نمایید.

سپس از قسمت Create User یک یوزر جدید جهت ایجاد مجوز برای دسترسی به ناحیه ی ادمین ایجاد نمایید. بدین منظور:
در قسمت Username نام کاربری دلخواه را وارد نمایید.
از قسمت New Password یک رمز عبور قوی وارد نمایید. و در قسمت Password(Again) آن را مجدد تایپ نمایید.
توصیه می شود جهت ایجاد یک رمز عبور قوی از ابزار Password Generator استفاده نمایید.
سپس بر روی Save کلیک نمایید.

هم اکنون از قسمت Authorized Users می توانید یوزر خود را مشاهده نمایید.
همچنین با انتخاب یوزر و سپس کلیک بر روی Delete می توانید آن را حذف نمایید.

از این به بعد جهت ورود به ناحیه ی مدیریت ورد پرس پس از تایپ مسیر YorDomain.com/wp-admin با پیغامی مشابه تصویر ذیل مواجه خواهید شد.

در این قسمت می بایست نام کاربری و رمز عبور ایجاد شده را وارد نمایید تا اجازه ی ورود به ناحیه ی مدیریت وردپرس را داشته باشید .
ایجاد فایل محافظ بر روی مدیریت ورودپرس باعث می شود هیچکس نتواند جز شما صفحه ورود به مدیریت وردپرس را مشاهده کند .

10- ورود به مدیریت سایت را برای یکسری IP خاص محدود کنید !

• ایجاد محدودیت دسترسی ip ها به مدیریت وردپرس به شرح زیر می باشد:

با استفاده از این امکان می توانید تمامی رنج ip ها را مسدود نموده و فقط ip هایی که خودتان استفاده می نمایید را جهت دسترسی به ناحیه ی مدیریت وردپرس مشخص نمایید.
برای اطلاعات بیشتر به آموزش محدود کردن دسترسی ip ها به مدیریت سایت از طریق فایل .htaccess مراجعه نمایید.

در صورتیکه با این ip به ناحیه ی مدیریت وردپرس وارد شوید مشکلی وجود ندارد ولی اگر با هر ip به غیر از این برای ورود به مدیریت وردپرس تلاش نمایید با پیغام Forbidden مواجه خواهید شد و این پیغام مربوط به عدم اجازه ی دسترسی شما به مسیر مورد نظر می باشد.
با انجام متد شماره 10 فقط کامپیوتر شخص مدیر سایت امکان دسترسی به مدیریت وردپرس را دارد .

11- توسط قرار دادن کد Captcha از حمله ربات های اسپمر به سایت جلوگیری کنید !

• استفاده از کدکپچا یا Captcha code در فرم ها به شرح زیر می باشد:

برای هر فرمی از جمله نظر دهی، ثبت نام و … می توان این مورد را اعمال نمود:
به دلیل این که فیلد های موجود در این فرم ها ثابت و روتین می باشند، هکر می تواند روبات هایی تعیین کند که مرتبا تمامی فیلد ها را پرکرده و اطلاعات تقلبی خود را ارسال نماید و به عبارتی اسپم ارسال کند. راهکار جلوگیری از بروز این مشکل استفاده از کپتچا می باشد، بدین منظور وارد مدیریت ورپرس شوید. از قسمت افزونه ها ، افزودن ، و از فیلد جستجو عبارت Captcha را وارد نموده و سرچ کنید.
افزونه ی Captcha از سایت Bestwebsoft.com برای شما قابل نمایش خواهد شد. بر روی دکمه ی نصب کلیک نمایید.

پس از نصب آن را فعال نمایید.

در ادامه به کانفیگ افزونه ی Captcha می پردازیم:
بر روی تنظیمات کلیک نمایید.

تیک تمامی گزینه های موجود را فعال نمایید تا کد امنیتی برای تمامی فرم ها فعال گردد.

در پایین صفحه می توانید مشخص نمایید در کد کپچا اعداد یا ارقام یا هردو، عملگرهای -*/ ، الزامی بودن فیلد ها و .. را تعیین نمایید.

تنظیمات را ذخیره کنید.
حال اگر به سایت وردپرسی خود وارد شوید مشاهده می کنید که در فرم ها کد امنیتی کپچا نیز افزوده شده است.

در این حالت در صورتیکه پاسخ سوال امنیتی را وارد نمایید فرم اطلاعات شما ارسال می گردد که روبات ها قادر به انجام این کار نمی باشند.

12- کلید امنیتی API برای وردپرس خود تعیین کنید !

• استفاده از کلید امنیتی API برای وردپرس به شرح زیر می باشد:
Secret Key یا کلید امنیتی چیست و چرا امنیت سایت را بالا می برد؟
. کلید های امنیتی امکاناتی هستند که از نسخه 2٫6 به بعد به وردپرس افزوده شده اند.. وردپرس از این کلیدهای رمز هش شده با الگوریتم Salt به همراه رمز عبور شما استفاده می کند ، تا آن را قوی و ایمن تر گرداند .این کد ها برای کدگذاری بهتر کوکی هایی که روی مرورگرهای کاربران قرار می گیرد استفاده می شود.
الگوریتم Salt چه می کند؟ این الگوریتم رمز عبور های شما را هش می کند و بدین ترتیب فقط قابل خواندن توسط پایگاه داده می باشد و کراکر ها نمی توانند به راحتی آن را با استفاده از این الگوریتم کشف نمایند.
این کد هاSecret Key های وردپرس هستند. می بایست تغییراتی در این کد ها ایجاد نماییم. کدهای مخصوص هر سایت با مقدار پیشفرض put your unique phrase here می باشند و این مقادیر می بایست برای هر سایت به صورت یونیک تنظیم شوند. نحوه استفاده از این کلید ها بسیار راحت است.به ادرس زیر مراجعه نمایید و کلید های مخصوص خود را دریافت و جایگزین کلیدهای پیشفرض کنید .
وارد سایت http://codex.wordpress.org/WordPress.org_API شوید.

در این قسمت می بایست بر روی لینک https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/ کلیک نمایید تا کد های مخصوص سایت شما را نمایش دهد.

این کد ها یونیک بوده و در هر بار مراجعه یک سری کد جدید دریافت خواهید نمود. پس توجه نمایید نمی توانید برای 2 سایت از یک مجموعه کد مشابه استفاده نمایید.
فایل wp-config.php کلیک راست نموده و Edit را انتخاب نمایید تا درحالت ویرایش باز شود. پس از کد های مربوط به تنظیمات دیتابیس می بایست کد های جدید را جایگزین کدهای قبلی نمایید.

بعد از جایگزینی کدها در فایل، آن را ذخیره نمایید. هم اکنون وردپرس ایمن و قدرتمند تری خواهید داشت.

13- زمان آن فرا رسیده که پیشوند جداول دیتابیس سایت وردپرسی خود را تغییر دهید !

• آموزش تغییر پیشوند جداول دیتابیس وردپرس :
نکته ای در این مورد وجود دارد که شما در هنگام نصب وردپرس می توانید از ابتدا پیشوند جداول را از wp_ به پیشوند مورد نظرتان تبدیل نمایید.

در صورتیکه وردپرس خود را نصب نموده اید و این کار را فراموش کرده اید به ادامه ی آموزش دقت نمایید:
از طریق آموزش زیر از دیتابیس خود خروجی تهیه نمایید.
آموزش Export دیتابیس
پس از آن فایل دیتابیس را در محیط notepad باز نمایید.
کلید های ترکیبی Ctrl F را از صفحه کلید تایپ نمایید تا پنجره ی Find باز شود. سربرگ Replace را انتخاب نمایید.
در قسمت find what پیشوند قبلی که wp_ می باشد را وارد نمایید و در قسمت Replace With عبارت پیشوند جدید را به همراه کاراکتر «_» وارد نمایید. بر روی Replace All کلیک نمایید.

سپس فایل را ذخیره نمایید.
در این مرحله مجدد به phpmyadmin رفته و فایل ویرایش شده را به دیتابیس ایمپورت نمایید.
آموزش ایمپورت دیتابیس
پس از ایمپورت با صفحه ای مطابق تصویر مواجه خواهید شد. همانطور که مشاهده می نمایید جداول با پیشوند قبلی یعنی wp_ هم وجود دارند ، پس میبایست آن ها را حذف نمایید.

جداول را انتخا نموده و از لیست کشویی With Selected گزینه Drop را انتخاب نموده و تایید نمایید تا جداول انتخابی حذف گردند.

پس از آن می بایست در فایل wp-config.php نیز این تغییر را اعمال نماییم.
بدین منظور فایل را در حالت ویرایش باز نمایید. و کد قسمت table_prefix را ویرایش نموده و پیشوند جدید را وارد نمایید. پس از اعمال تغییرات فایل را ذخیره نموده و ببندید.
هم اکنون پیشوند جداول شما تغییر یافته است!

14- ورژن وردپرس سایت شما نباید برای عموم قابل نمایش باشد !

• مورد آخری که در این آموزش به آن اشاره خواهیم نمود حذف ورژن یا نسخه ی وردپرس سایت می باشد.

در صورتیکه نسخه ی وردپرس مورد استفاده در سایت ما مشخص باشد، هکرها به آسانی می توانند باگ هایی که در آن نسخه وجود دارد را شناسایی نموده و سایت ما در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

روش های مختلفی در اینترنت به جهت حذف ورژن وردپرس ارائه شده است که بعضا نیازمند تغییرات در کد های سایت می باشد، ما در اینجا می خواهیم به روش دیگری اشاره نماییم که ساده و مطمعن می باشد.
برای این کار میبایست از افزونه ی iThemes Security استفاده نمایید.
از قسمت Security زیر منوی Dashboard را انتخاب می نماییم.

از قسمت Security Status مواردی که برای امنیت وردپرس میبایست اعمال گردد قابل مشاهده می باشد. برای مشکل نمایش نسخه وردپرس ، گزینه ای با عنوان Your WordPress installation is telling every bot that you use WordPress with special “generator” tag. وجود دارد. بر روی دکمه ی Fix it در مقابل آن کلیک نمایید.

سپس در صفحه ی جدید تیک مربوط به گزینه ی Remove WordPress Generator Meta Tag را به حالت انتخاب شده قرار دهید و در پایین صفحه بر روی Save All Changes کلیک نمایید تا تغییرات اعمال گردد.

هم اکنون اگر بررسی نمایید نسخه ی وردپرس شما قابل نمایش نمی باشد.
روش دوم حذف کد ذیل از فایل header.php:

<meta name="generator" content="WordPress " />

روش سوم افزودن کد ذیل به فایل Function.php قالب فعلی وردپرس:

remove_action('wp_head', 'wp_generator');
function wp_remove_version() {
return '';
}
add_filter('the_generator', 'wp_remove_version');
function port_remove_cssjs_ver( $src ) {
if( strpos( $src, '?ver=' ) )
$src = remove_query_arg( 'ver', $src );
return $src;
}
add_filter( 'style_loader_src', 'port_remove_cssjs_ver', 10, 2 );
add_filter( 'script_loader_src', 'port_remove_cssjs_ver', 10, 2
);

• همانطور که اشاره شد؛ استفاده از افزونه ی iThemes Security را فراموش نکنید. با استفاده از این افزونه می توانید موارد امنیتی قوی تری را برای سایت خود تنظیم و اعمال نمایید. آموزش نصب و فعال سازی و همچنین کار با این افزونه جهت تامین امنیت کامل وردپرس را می توانید از اینجا مطالعه نمایید.

15- از تایید هویت دو مرحله ای گوگل برای افزایش امنیت سایت وردپرسی خود کمک بگیرید !

• آموزش استفاده از تایید هویت دو مرحله ای گوگل برای وردپرس

با استفاده از این قابلیت خواهید توانست گامی بلند در تامین امنیت وردپرس خود بردارید.
این ابزار به شما امکان تایید هویت از طریق Google Authenticator را فراهم می نماید. بنابر این در زمان ورود به مدیریت وردپرس ابتدا می بایست کد امنیتی که گوگل به شما می دهد را وارد نموده و پس از آن اقدام به ورود نمایید. این کد فقط و فقط از طریقی که شما مشخص نموده اید قابل دریافت می باشد. برای مثال از طریق ارسال SMS به موبایل شما. در این صورت فقط شخصی می تواند به این کد دسترسی یابد که به موبایل شما و به عبارت صحیح تر به شماره تلفن شما دسترسی داشته باشد.
برای فعال سازی این ویژگی به آدرس زیر مراجعه نمایید:
https://wordpress.org/plugins/google-authenticator/

افزونه را دانلود ، نصب و فعال نمایید.
هم اکنون ناحیه ی مدیریت سایت شما ایمن تر از قبل شده است!

در نهایت در انتخاب هاستینگ خود بسیار دقت نمایید. گاها پیش آمده سایت هایی که به علت ضعف های امنیتی سرور های شرکت هاستینگ خود هک شده اند و خسارات سنگینی به آن ها وارد شده است .


(1) 15 ترفند جهت افزایش امنیت وردپرس
15 ترفند جهت افزایش امنیت وردپرس


(2) 15 ترفند جهت افزایش امنیت وردپرسمرکز
15 ترفند جهت افزایش امنیت وردپرسمرکز آموزش میزبان فا


(3) امنیت وردپرس
23 ترفند امنیتی برای افزایش امنیت وردپرس و وب سایت شما در سال 2020 تک تیپ


(4) آموزش امنیت وردپرس - دوره آموزشی
آموزش امنیت وردپرس - دوره آموزشی ویدئویی فارسی بصورت رایگان


(5) 15 ترفند امنیتی برای بالا بردن امنیت
15 ترفند امنیتی برای بالا بردن امنیت برنامه PHP شما - قسمت اول - دسخط


(6) 15 روش افزایش امنیت وردپرس و جلوگیری از
15 روش افزایش امنیت وردپرس و جلوگیری از هک وردپرس - سایبریت


(7) هاست تخصصی وردپرس - افزایش امنیت در
هاست تخصصی وردپرس - افزایش امنیت در وردپرس - وردپرس ماشین


(8) 20 اقدام مهم برای افزایش امنیت وردپرس
20 اقدام مهم برای افزایش امنیت وردپرس در سال 2020 - مدیر وردپرس


(9) آموزش 15 ترفند پیکربندی مفید برای
آموزش 15 ترفند پیکربندی مفید برای وردپرس گستران وب


(10) نکات افزایش امنیت در وردپرس قدم به قدم
نکات افزایش امنیت در وردپرس قدم به قدم دیجی وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا